Szürkehályog öröklődése

Nézzük meg együtt a 2007 májusi emelt szintű biológia érettségi genetika feladatát lépésről lépésre, magyarázatokkal. Egy családfa alapján kell megállapítani a fiatalkori szürkehályog öröklődésének menetét, hogy testi vagy X kromoszómához kötött, illetve recesszív vagy domináns az öröklődés. Valamint kiszámoljuk, hogy egy kis faluban a házasságok hány százaléka lesz olyan, amelyből csak szürkehályogban szenvedő gyermek származhat.
IV. Egy betegség öröklődése
Az alábbi családfában a sötétített jelű személyek fiatalkori szürkehályogban szenvednek. (E betegek szemlencséje fiatal korban elhomályosodik. A teljes vakság kialakulása műtéttel elkerülhető, ám az ezt követően alkalmazott szemüveggel is igen gyengén látnak.) A körök nőket, a négyzetek férfiakat jelölnek. A szülőpárok nem ábrázolt tagjainak fenotípusa nem ismert.
A fenti családfarészlet alapján melyik genetikai mechanizmus képzelhető el a fiatalkori szürkehályog öröklődésének hátterében? ! (A betegséget egyetlen gén hibája okozza. A mutáció lehetőségétől tekintsünk el.)
Adja meg, hogy a családfa II. sorában hány személy heterozigóta a fiatalkori szürkehályog génjére!
Melyik jelölés írhatja le helyesen a III. sorban szereplő nő (nem ábrázolt) férjének genotípusát a betegség génjére nézve?
Milyen rokoni kapcsolatban vannak a II. sorban szereplő első férfi. és a III. sorban ábrázolt utolsó férfi?
Egy kis faluban, amelynek lakossága Hardy-Weinberg egyensúlyban van (s amelynek lakói csak egymás között házasodnak), az emberek 36%-a szenved fiatalkori szürkehályogban. Vezesse le számítással, hogy ebben a faluban a házasságok hány százaléka lesz olyan, amelyből csak szürkehályogban szenvedő gyermek származhat!
Vedd meg online!
Érettségi felkészítőink
Legújabb bejegyzéseink

2023. májusi emelt szintű matek érettségi feladatlap megoldása

2023. májusi emelt szintű fizika érettségi feladatlap megoldása

2023. májusi középszintű matek érettségi feladatlap megoldása

Novellaelemzés az érettségin – Irodalom érettségi

