Párhuzamos barázdákban egyformára vágott, türkizkékre permetezett szőlőtőkék futnak szét a láthatárig, a kicirkalmozott vidék csodálatosképpen mégis olyan regényes, mint a tájkép nagymama zenélőóráján. Aki most látja először a hegyet, az is gyermekkori hangulatokat talál itt, amelyek édes melanchóliával cirógatják a szívét. Ha én a szőlőkben járok, Himfy lantjának pengését hallom; ha föltekintek a gigantikus hegytetőre, Berzsenyi pátosza mennydörög a lelkembe. A kihűlt vulkán fenséges és merész vonalaival úgy emelkedik az opál- és gyöngykagylószínekben remegő tó fölé, mint az erő és a szépség istenszobrának talapzata. A gazdagon tagolt lejtőkön szőlők, fölöttük sötét erdőkoszorú, a fák fölött titáni bazaltoszlopok meredeznek az ég felé. Ez a legszebben fölépített hegy mindazok közül, amelyeket életemben láttam. Különb a palermói Monte Pellegrinónál, amelyről Goethe azt mondta: a világ legszebb hegyfoka. Goethe nem látta a Badacsonyt. Mostanában mind több külföldi fordul meg a Balatonon, egyszer talán eljön az az ember is, akinek még mi, magyarok is el fogjuk hinni, hogy a Badacsony a természet szépségének egyik világcsodája.
*
Szüretelnek a Badacsonyon, de senkinek sem telik benne öröme, keserű lé folyik a borprésből. A halál árnyéka borul a verőfényes vidékre. Betege van minden háznak, beteg maga az öreg Badacsony. Reggeltől estig hallani lázas hörgését, kínos köhögését, sziklaarca napról napra fakóbb és idegenebb lesz; ez már a facies hippocratica [Hippokratészi arc – haldokló arckifejezése]. A nagy Pán haldoklik! Beszéljünk magyarul: a hegy köhögése: robbantó töltények durrogása. Mert évek óta robbantják, darabolják, hordják a Badacsonyt. A haszonlesés rávetette magát, belevágta farkasfogait és ami szépséget nyert a Teremtőtől, azt cafatokban tépi le testéről. Sziklaormának óriás oszlopai, amelyek aranynál drágább fejedelmi koronaként övezték homlokát, egymás után ledőlnek, a helyükön undok sebhelyek támadnak, százöles fekélyek, vigasztalan kőomlások. Üzleti nyelven ezt úgy hívják: kitermelik a Badacsony bazaltját. A szőlőbirtokosok úgy szeretik a helyüket, mint családi pátriárkájukat, ők rémülettel és keserűséggel a szívükben tiltakoznak a szörnyű barbárság ellen. Évek óta kongatják a vészharangot, segítséget kérnek, fűhöz-fához kapkodnak, tanácskoznak, folyamodnak, könyörögnek, de a dinamit konokul és ádázul tovább durrog, a hegy képe napról napra fogy és torzul: Istennél a kegyelem! Mikor a részvénytársaság először vetette rá magát prédájára, azzal áltatták a badacsonyiakat, hogy a bányákat a hegy belsejébe fúrják, a Badacsony profilját azonban nem érintik. Mikor már szörnyű módon elrútították, a háborgó lelkek csillapítására kijelöltek egy pontot, hogy azon túl már nem mennek. Most már régen túl vannak azon is, a dúlás vandál lendülettel folyik tovább, és ha egy erős kéz le nem veri a közkereseti sakálhadat a Badacsony testéről, akkor nem is fogják abbahagyni, míg az utolsó bazaltcafatot le nem rágták sziklacsontjairól. És majd marad a dalokban és mondákban gazdag öreg Badacsony király helyén egy undok kő-dög a parton. És ha valaki kegyelmet kér a halálraítéltnek, akkor szembe találja magával a falvak lakóit, szegény, jó embereket, asszonyokat, gyerekeket, akik munkához és kenyérhez jutottak a bányákban. Lám, a tőke emberszerető: spódiummá [csontlisztté] őrli fel öregapa csontjait és megengedi, hogy az unokák napszámosmunkát végezzenek mellette.
*
Állítom: ilyen vandál módját a nyerészkedésnek, a nemzeti kincsnek egyesek javára való ilyen kíméletlen elpusztítását, semmiféle kultúrországban nem tűrnék meg. Próbálja meg valaki, és csináljon kőbányát a rajnai Loreley-sziklából, vagy hordja le Capri-sziget hegyét, majd meg fogja tanulni, mi a különbség mások közt és miköztünk. A magántulajdon, a szerzett jog szentségére hivatkoznak azok, akik a Badacsony testéből lakmároznak. Van azonban valami, ami szentebb a magántulajdonnál és minden szerzett jognál: a nemzeti érdek. Ha nemzeti érdekből kell védeni a történelmi műemléket saját birtokosának értelmetlensége vagy kapzsisága ellen, akkor hogyan szabad eltűrni, hogy megsemmisítsék az Úristen remekművét, amelynek szépsége közös tulajdona minden magyar embernek? Tegyük fel, a székesfőváros egy nap bérbeadná a budai Halászbástya köveinek kitermelési jogát, és a legtöbbet ígérő badacsonyi részvénytársaság, amelyet Esterházy herceg úr tekintélye támogat, kőbányát csinálna Schulek architektúrájából. Nos, ez semmivel sem vadabb gondolat, mint az, ami a Badacsonyon történik. Sőt, egészben véve ártatlanabb dolog lenne, mert a Halászbástyát egy eljövendő tisztább kor a régi tervek szerint újból fölépíthetné, de a Badacsonyt senki, csak maga az Úristen tudná restaurálni, ha a kihűlt vulkánnal megint tüzet hányatna. Bizony mondom, a cég, amely a badacsonyi bányának a robbanószereket szállítja, büszke lehet patrónjainak [dinamit] pusztító erejére. Azok nemcsak a hegyet zúzzák darabokra, de éreztetik hatásukat az egész művelt emberiséggel, mert szegényebbé teszik a világ szépséginventáriumát, [szépségtár] azonkívül sebet ejtenek minden egyes magyar ember jóhírén is, mert ország-világ szemében azt a látszatot keltik, hogy a mi fajtánk nem méltó ennek az istenáldotta országnak természeti kincseire. De még valamit összezúznak a robbantó töltények: sokunknak azt az öröklött babonás hitét, hogy az arisztokratikus nagybirtok konzervatív érték és valamiféle hivatást teljesít a nemzet szolgálatában. A Badacsony homlokán éktelenkedő sebhelyek nyilvánvalóvá teszik, hogy a nagybirtok üzleti morálja egy a banktőkéével: mind a kettő a kémiai sav vakságával és mohóságával kezdi ki és rágja szét azt, ami a közelébe jut. Sőt mégcsak nem is konzervatív, hanem ebben az esetben a konzervatív nemzeti gondolat tagadása.
A mű a Budapesti Hírlap 1929. október 13-i számában jelent meg
Fekete szüret – amikor a Badacsony fájdalma verssé válik
Van egy táj Magyarországon, amely nemcsak szőlőjéről és borairól híres, hanem lelkünkbe ivódott szépségéről is – ez a Badacsony. Herczeg Ferenc, a 20. század egyik kiemelkedő írója, ehhez a helyhez fűződő személyes kötődéséből írta meg megrázó tárcáját, Fekete szüret a Badacsonyon címmel. Ez a szöveg nemcsak szívet szorongató környezetvédelmi kiáltvány, hanem egyben érettségi tétel is. Nézzük, miről szól!
Mit jelent a „fekete szüret”?
A cím elsőre meghökkentő: hogyan lehet egy szüret fekete? A szüret öröm, hála, ünnep. De itt éppen ennek az ellentétéről van szó. A „fekete” szó a gyász, a pusztulás jelképe – a szüret pedig már nem a szőlő terméséről, hanem a természet pusztításáról szól. A versben a hegyből, mint egy élő testből, cafatokban tépik ki a bazaltot. Nem bor lesz belőle, hanem ipari haszon. Ez a metafora fájdalmas és hatásos.
Miről szól a mű?
A Fekete szüret egy publicisztikai írás, úgynevezett tárca – olyan műfaj, amely aktuális témát dolgoz fel irodalmi igénnyel. Herczeg írása a Badacsony ellen elkövetett természetrombolást mutatja be, miközben elragadtatottan ír a táj szépségéről, irodalmi példákat idéz (Himfy lantjától Goethe-ig), majd éles hangon kritizálja az üzleti érdekeket, amelyek fittyet hánynak a nemzeti örökségre.
Hangulatok, képek, üzenetek
A hangnem végig változatos:
- hol áhítatosan csodálja a természetet,
- hol indulatosan elítéli a pénzéhes vállalkozókat,
- hol pedig keserű iróniával utal a helyiek tehetetlenségére.
A nyelvezet képszerű és megrendítő: a Badacsony „sziklacsontjai” roppannak, „sziklaarca sápadtabb”, a bányászokat „közkereseti sakálhadnak” nevezi.
A végső üzenet pedig messze túlmutat a Badacsonyon: nemcsak egy hegyet rombolunk le, hanem a nemzeti önbecsülésünket is, ha nem védjük meg, ami érték.
Miért fontos ez az érettségin?
Ez a tétel kiválóan példázza, hogyan kapcsolódik össze egy irodalmi szövegben a metaforikus cím, a műfaj és a hangnem. Aki jól átlátja ezeket az összefüggéseket, máris közelebb kerül a szöveg mélyebb jelentéséhez – és persze az irodalomérettségi sikeres megírásához is!
Készülj fel velünk az összes érettségi tételre!
Ez csak egy a sok fontos irodalom tétel közül – de képzeld el, milyen magabiztos lennél, ha mindegyik tétel így ki lenne dolgozva, érthetően és mégis alaposan. Jó hírünk van:
- ✅ Nálunk a teljes irodalom érettségi tételsort kidolgozva megkapod, ha beiratkozol!
- ✅ Minden tételhez közérthető összefoglaló
- ✅ Könnyen tanulható anyagok
- ✅ Letölthető segédletek
- ✅ Online elérhetőség, bármikor, bárhol
👉 Ne hagyd az utolsó pillanatra – tanulj velünk és hozd ki magadból a legtöbbet az érettségin!